Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Nedir ?

Kurumsal Kimlik anlam itibariyle kuruma ait olan kurumun kimliği demektir. Bizce Kurumsal kimlik kurumun ciddiyeti, duruşu, disiplini ve İmajıdır.Kurumsal Kimlikler daha sonra revize edilebilir, güncellenmeye ve yeniliklere açık bir yapıda olan kılavuzlar yada rehberler olarak nitelendirebiliriz.

Bir şirketin, kurumun, markanın veya derneğin ilk kuruluşundan yada kuruluşundan belli bir zaman geçtikten sonra  en baştan itibaren oluşturulan kılavuzlar yada rehberlerdir.

Kurumsal Kimliğin İçeriği Nelerdir ?

Bu kılavuzların içeriğinde ilk önce logo oluşumu yada var olan logoya devam edilerek başlanıp sırasıyla; logonun öyküsü, logonun var ise dikey ve yatay kullanım ve oranları, logo güvenlik alanı,logoya ait sektöre uygun seçilmiş renk ve renk paletleri, Minimum boyut, Logonun farklı zeminlerde kullanımları, fotoğraf üzerinde kullanımları, kurumsal yazı karakteri, tercihe göre yardımcı yazı karakteri ve kurumsal yazışma karakteri, yanlış kullanımlar, yanlış uygulamalar, logonun uygulanmaması gereken yerler, yazım kuralları, kartvizit tasarımı, antetli kağıt ve akabinde antetli devam kağıdı, diplomat zarf, torba zarflar, kraft zarf, dosya kapağı, dosyalık, e-posta imzası, gönder bayrağı, dikey bayraklar, masa bayrağı, flama, filigran, promosyon malzeme gösterimleri,  bloknot, davetiye, CD kapağı ve zarfı, kurum içi yaka kartı ve ziyaretçi kart tasarımları, dijital sunum şablonu,  etiket tasarımı, son olarak kurum eğer bir holding yada grup şirket ise her bir alt şirketlerin kendine ait kurumsal kimlik kılavuzu olduğundan dolayı sadece asıl olan en tepedeki logonun alt şirketlere ait logolar ile birlikte gösterilmesi ve kullanım kurallarıdır.

Bu maddelerin tasarımları tamamlandıktan sonra mutlaka  imza yetkisi olan yetkilinin, metin yazarı tarafından yazılmış özgün bir metin ile isteğe göre kendisininde duygu ve düşünceleri ile birleştirilerek hazırlanmış bir yazınınaltına İsim Soyisim ve imzası atılır.İmkan dahilinde tercihimizce kurumsal kimliğe aykırı davranış, üretim yada kullanım neticesinde hukuk yolunu kullanabilmek adına Noter huzurunda tasdik edilmesi kurumun yararına olacaktır.

Kurumsal Kimliğin Önemi ?

Her kurum, Kuruluş vakıf, dernek,şirket yada markanın illaki Kurumsal Kimliği olacak diye bir şart tabiki yoktur. Kurumsal kimlik, kuruluşların misyon ve vizyonları ile bağlantılı olduğundan bu doğrultuda ne kadar ciddiye alınma talebi, diğer rakiplerinden fark ortaya koyma, bir üst seviyede olma ve disiplin gibi talepler,  kuruluş sahiplerinin isteklerine göre cevap vermektedir.

Kurumsal Kimliğin İçerikleri Neye göre belirlenir ?

Kurumsal kimlik içeriğindeki her bir madde birer tasarımdan oluşmaktadır. Sadece kurum içi değil kurum dışında birçok firma, kuruluş ve tedarikçi firmalar bu kılavuz yada rehberlere göre hareket edeceklerinden dolayı hataya yer yoktur. Bu nedenle özel zahmet, dikkat ve titizlikle hazırlanması gerekmektedir.

Kurumsal Kimliğin içerisinde oluşturulan ve yukarıda sırasıyla zikredilen her bir madde kurumun talepleri doğrultusunda  ve tabiki ihtiyaçlara göre fazlası talep edilir yada eksiltilebilir. Kurumsal kimlikteki bu maddeler ne kadar çok ve noksansız olursa daha sonraki olumsuz durumlarda o kadar hak iddaa edebilir. Noksanlı ,eksik olması yada ihtiyaç duyulmadığı için talep edilmeyen her bir madde üzerinde yapılmış olumsuzluklardan dolayı diğer firma yada tedarikçilere karşı hak iddaa edemezler ve markalarını korumakta güçlük çekebilirler.

Kurumsal Kimlik Nasıl Ücretlendirilir ?

Kurumsal Kimliklerin sabit, standart bir ücret politikası yoktur. Tamamen firmanın arz talep ilişkisine göre değişkenlik göstermektedir. İçeriğindeki maddelerin artması yada azalması, yazıların tarafımızdanmı yazılacağı, farklı dillere çevrilmesi ücretlendirmede etkendir. Daha önce Var olan kurumsal kimliklerin revize edilmesi Moremedya tarafından yapılması mümkündür.

Logo değişirse Kurumsal Kimlikte değişir mi ?

Mevcut logonun değişmesi veya güncellenmesi demek, tabiki  var olan kurumsal kimliklerininde değişmesi anlamına gelir. Kurumsal Kimlik kurumun karakterini, ciddiyetini ve disiplinini yansıtır. Disiplinsiz, karakter eksiği  olan bir kurumu kimse ciddiye almaz ve önemsemez.

2016 Yılında bir platformda tanıştığımız ve kısa sürede kazanılan güven ile arkadaşlığımızın pekişmesi ile aynı fikirlere sahip olmamız ve aynı dili konuşmamız bizim Moremedya’nın temellerini atmamıza neden oldu.Biz iki kişiyiz, iki dost , iki aynı dili konuşan ve aynı meslekten iki insan, Bizbirimizi tamamlayan puzzlenin iki parçası.

HIZLI MENÜ

İLETİŞİM

0 544 360 85 58
0 534 672 80 41

 info@moremedya.com

BİZE ULAŞIN
Whatsapp
Merhaba size yardımcı olmamız için lüften bize ulaşın!