Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur ?

İki yolu vardır bunlar; Üniversitelerin  Grafik Tasarım, Güzel sanatlar, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık yada Medya ve İletişim gibi 2 yada 4 yıllık bölümlerini okuyarak, yada zanaatla veya sanatla uğraşan birçok meslek gruplarındaki tabiri ile ‘’alaylı’’ yani kendisini çekirdekten hatta sıfırdan birkaç sene usta eli ve tecrübesi görerek yetişmesi ile ilk etapta profesyonel olmasada bu yoldaki basamakları teker teker tırmanarak elde edilir. Belirli aralıklarda ihtiyaç duyurduğu takdirde Moremedya olarak bizde genç tasarımcılarımıza bazı projelerimize destek vermeleri konusunda yardım isteyebiliyoruz. Bu projeler onların para kazanırken aynı zamanda tecrübe kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

Grafik Tasarımda diplomalı ile alaylı Arasındaki Fark Nedir ?

Aynı amaca hizmet etmekle birlikte İki tarafında kendisine göre artıları ve eksileri vardır. Şayet çalışma koşulları açısından daha üst yöneticilik mevkileri yada üst düzey firmalar hedefleniyorsa çıkılacak basamakların yerleri değişik, yollar dolaylı fakat sonuç aynıdır.

Şu şekilde açıklayalım;

Ülkemizin mevcut eğitim sisteminde grafik tasarım bölümlerinden mezun eden üniversiteler pratik ve uygulama yetersizliğinin yanısara hayatı boyunca çok seyrek yapılacak projelerin hayati önem taşıyarak öğretilmesi tecrübeli meslek ustalarının tarafından bilinen bir gerçektir.Örgün öğrenim yapan grafik tasarımcı adayının tıpkı alaylı eğitim gören aday gibi gördükleri ve öğretilerin merak ve istek ile kendisini geliştirerek ileriye taşıması ve profesyonel olma yolunda daha fazla çaba sarfetmesi beklenir. Mezun olduktan sonraki süreçte kendini geliştirip artık profesyonel bir grafik tasarımcı olduğunda alaylı bir grafik tasarımcıya göre daha çok tercih edilip daha iyi bir ücret alması ve biraz da portfolyosuna göre daha iyi şartlarda iş imkanına sahip olması kuvvetle muhtemeldir.

Alaylıda ise durum birazdaha değişiktir.Örgün öğretime göre çeşitli sebeplerden dolayı okumayan yada okuyamayan ancak hayalindeki yeteneği ile örtüştümesi, ilgi duyması ya merak etmesi gibi sebeplerden bu mesleği yapmak isteyenler lise veya üniversite süreçlerine ek olarak tecrübe sahibi olma süresini çok genç yaşta bu mesleğe kendini adayarak başlarlar ve birkaç sene sonra genç yaşına rağmen yine portfolyosuna  ve tecrübesine göre iyi firmaların aranan tasarımcısı haline gelebilir ve iyi ücret imkanına örgün öğretime göre 4-6 sene önden giderek sahip olabilir. Ancak alaylı olup gerekli şartlar elverdiğinde okuluna kaldığı yerden devam edip mezun olduktan sonra tecrübesinin üzerine diplomasını eklediğinde her iki Grafik tasarımcı olma yollarındaki sonuç şartları eşitlenmiş olur.

Kariyer Yönlendirmesi ve Mesleki Yardım

Moremedya olarak bazı zamanlarda yukarıda da zikrettiğimiz gibi projelerimizin bazılarında genç arkadaşlara ücreti mukabilinde yer veriyoruz. Bunun yanısıra el elden üstündür atasözünün gereği olarak takıldığımız konularda fikir alışverişinde bulunduğumuz çokça tecrübeli meslektaşımız bulunmaktadır. Tabiki bizde Tecrübeli veya genç meslektaşlarımıza üzerimize düşen yardımları göstermeye gayret ediyoruz.

Bilgi saklamak yada ne kadar kişi az olursa o kadar iyi mantığı hiç zaman bize göre değildir. Buna göreTecrübelerimizden faydalanmak isteyen genç meslektaşlarımızdan; programlar, tasarımlar ve projeler  konusunda desteklerimizi asla esirgemiyoruz. Grafik Tasarımda kariyer yönlendirmesinin yanısıra başlangıçta hangi tasarım programlarını öğrenmeliyim, grafik tasarımda nelere dikkat etmeliyim gibi ve daha fazlası sorular için sosyal medya hesaplarımız üzerinden sıklıkla bizlere ulaşabilmektedirler.